Pe data de 28 aprilie 2016 în incinta Muzeului de Istorie și Etnografie ,,Anatol Candu” din Văsieni a avut loc activitatea dedicată tradițiilor de Paști cu încondeierea ouălor și coacerea cozonacului.

Sub îndrumarea directoarei muzeului, Diana Candu, participantele au învățat că coacă cozonac și să încondeieze ouăle. „Poporul român se poate mândri cu o mulțime de tradiții și obiceiuri strămoșești. Printre acestea se numără și obiceiurile pascale, care trebuie cultivate și de tânăra generație. Prin această activitate am încercat să insuflăm fetelor dragostea față de tot ce avem mai sfânt”, a declarat Diana Candu, directorul Muzeului Raional de Istorie și Etnografie „Anatol Candu” din Văsieni, Ialoveni.

Evenimentul a avut loc cu suportul Uniunii Europene, în cadrul proiectului „Muzeul – spațiu de dialog comunitar și intercultural”, programul CHOICE.