Pe data de 1 iunie 2016, copiii din localitatea Văsieni au avut parte de un spectacol excepțional oferit de Teatrul Republican de Păpuși „Licurici”. Peste 300 de copii din Văsieni au avut frumoasa oportunitate să vizioneze spectacolul „Câinii cu colaci în coadă”.

La sfârșit, fiecare copilaș a primit o surpriză dulce din partea Primăriei Văsieni. „Ziua Internațională a Copiilor reprezintă mereu un prilej de sărbătoare pentru locuitorii satului Văsieni. Mă bucur că datorită proiectului CHOICE am reușit să aducem în localitate o celebră trupă de teatru pentru copii”, a declarat Sergiu Candu, primarul satului Văsieni.

Evenimentul face parte din proiectul european Choice, implementat de Asociația ODIP în parteneriat cu ALDA, Ministerul Culturii, ICOM și Primăria localității Văsieni.